Sınıfta kullanabileceğiniz çok sayıda mentor tekniği var. Bununla birlikte, bu teknikler sıklıkla tek başına gerçekleştirilmesini gerekmez. Teknikleri entegre ederken umut, faydalarının çoğalmasıdır.

Bilişsel bilim araştırma çalışmasına dayanan iki önemli teknik, geri alma yöntemi ve birbirine katılmaktır. Peki, her ikisini de kombinasyon halinde kullanmak gerçekten yardımcı oluyor mu?

Kitap Alma Yöntemi CPD

Katılım nedir?

Arabalık, bir konuda konuların satın alınmasını değiştirme tekniğidir. Bu, bir sonrakine geçmeden önce bir konuyu tamamen kapsayan engellemeye karşıdır.

Arabayı kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

Daha iyi akademik performans – Araştırma çalışması, bir araya getirilen revizyon oturumu kullanan kursiyerlerin, final sınavlarında, engellenmiş bir oturum kullanarak revize edilenlere kıyasla% 7 daha iyi yürüttüğünü göstermektedir.

Hafızayı Geliştirme – Katılım Asistleri Stajyerler, bellek ilişkilendirmelerini güçlendiren konular arasında bağlantı kurarlar. Araştırma çalışması, aralarında yardımcı olanların bilgileri pekiştirdiğini ve daha iyi uzun süreli tutma ile sonuçlandığını göstermektedir.

Kontrastın yanı sıra karşılaştırma – kursiyerleri, konuyla ilgili temel farklılıklara odaklanmaya teşvik eder. Bu, hafızamızdaki farklılıkları sarmasına yardımcı olur.

Hangi tekniği kullanacağınızı bilmek – kursiyerlerin hangi tekniğin kullanımı en verimli olduğuna inanmasına yardımcı olur. Bu, süreç hakkında çok daha ayrıntılı olarak inandıklarını ima eder.

Erişim uygulaması nedir?

Geri alma yöntemi, en verimli keşfetme tekniklerinden biridir ve bir soruya yanıt oluşturma sürecidir. Stajyerlerin daha önce öğrenilmiş bilgiyi hatırlamaları için ihtiyaç duyarak, bilgilerin uzun ömürlü belleğine aktarılma olasılığını artıran daha güçlü bellek izleri üretmelerine yardımcı olur. Bu yöntemi kullanmanın bazı yöntemleri, geçmiş makaleleri yanıtlamanın yanı sıra kendinizi bir flashCard’da test etmeyi içerir.

Geri alma yönteminin kullanılmasının aşağıdakileri içeren sayısız faydası vardır:

Belleğin iyileştirilmesi, elde tutulması ve hatırlanması

Kursiyerleri çok daha olumlu hale getirmek

Sınav sinirlerini azaltmak

Stajyerlerin ne yaptığını ve bilmediklerini belirlemeye yardımcı olmak

Geri alma yöntemini birbirine ayırma ile birleştirme

İlginç bir çalışmada, araştırmacılar sınıfta yer alan ve geri alma yöntemini kullanmanın kolay bir yöntemini keşfettiler. Bunu yapmak için bir konudaki konuları üç gruba ayırırlar:

Engellenmiş Durum – Bu konular bloke edilmiş bir format kullanılarak değerlendirildi.

Arabalık Durum – Bu konular, aralıklı bir format kullanılarak değerlendirildi.

Test Durumu Yok – Bu konular sadece değerlendirilmesinin yanı sıra öğretildi.

Dört hafta boyunca, kursiyerler bloke edilen sınavları veya eklemeli sınavları tamamlamak arasında değişti. Bir ay sonra, kursiyerler öğretildikleri konuların bir karışımı üzerinde bir test tamamladılar. Araştırmacılar şunları buldu:

Erişim yönteminin faydaları – Kursiyerler, düzenli sınavlarında bulunan konularda çok daha iyi yürüttüler.

Katılımın Faydaları – Kursiyerler, bloke edilmiş bir tasarıma kıyasla aralarında bulunan bir stil kullanarak değerlendirilen konularda çok daha iyi yürüttüler.

Her ne kadar bu, hem geri alma yöntemini hem de serpiştirmeyi kullanmanın faydalarını gösterse de, stajyerlerin, aralarında konuları tıkanmış durumdaki konulardan daha basit keşfettikleri için çok daha iyi yapmış olabileceğini belirtmek gerekir.

Buna rağmen, aralıklı bir stil kullanmanın, keşfetme için bloke edilmiş bir tasarım kullanmaktan çok daha iyi olduğunu gösteren çok sayıda çalışma vardır. Örneğin, bir çalışmada, aralarında atanan görevleri tamamlayan stajyerler, engellenen ödevleri tamamlayan akranlarına ek olarak neredeyse iki kez yaptılar.

Pratik çıkarımlar

Katılım ve alım yöntemini dersinize yürütmek için basit bir yöntem, konu sonu sınavlara sahip olmak yerine, birlikte bağlantı kurabilecek diğer konuları da denemektir. Bu, stajyerlerin keşfetmelerine yardımcı olabilir ve konuları daha iyi kavrayabilir.

Ayrıca, aralarda kullanıldıktan sonra anında, kursiyerler testlerinde daha da kötüleşiyorsa endişelenmeyin. Bu sıklıkla durumdur – ancak uzun vadede, birbirinin engellemeden çok daha verimli olduğu keşfedilir.

Son düşünceler

Katılım etkili bir keşfetme stratejisi olmasına rağmen, eğitmenler bunu kaotik olabileceğinden veya sadece müfredatı yeniden tasarlarken yapılabilir olduğu için bunu sınıfta yürütmek için sık sık mücadele ederler. Araştırmacılar da aynı şekilde bilişsel ton teorisinin yanı sıra aralık arasında bir bağlantı olduğunu keşfettiler.

Bunu fethedebileceğiniz bir yöntem, düzenli testlerde ara konuları uygulamaktır. Bu tekniği kullanmak, en verimli keşfetme stratejilerinden ikisinin faydalarını elde etmenizi garanti etmek için basit bir yöntemdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.