yeniden adlandırılacak Amsterdam Arena UEFA, bu hafta Amsterdam Arena’nın şehirde doğan ve devam eden Hollanda efsanesine haraç olarak Johan Cruyff Arena olarak yeniden adlandırılacağını bildirdi. Tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olun.

Salı günü Cruyff’ın 70. doğum gününün ne olacağını gösteren hareket, Amsterdam Arena Yönetim Kurulu, AFC Ajax Kurulu ve Amsterdam Belediye Başkanı arasındaki sözleşmeye uyuyor. Cruyff Mart 2016’da vefat etti.

AFC Ajax’ın sözleşme ifadesinde “Amsterdam ve Hollanda’da şimdiye kadar anlaşılan en iyi futbolcu” olarak açıklanan Amsterdam doğumlu Cruyff’a uygun bir haraç olduğu düşünülüyor.

1971, 1973 yılının Avrupa Futbolcusu ve 1974’te Cruyff, ilk kulübü Ajax’ın yanı sıra 1970’lerin başında Hollanda milli takımının oynadığı swashbuckling ‘toplam futbol’ tasarımcısı olarak her zaman akılda tutulacak. FC Barcelona’ya ek olarak Ajax’ın iki büyüs üzerinde özel olarak rol aldı ve kulüp futbolunda 704 maçta 392 gol attı. 1971, 1972’de Ajax ve 1973’te Ajax ile üç ardışık Avrupa Şampiyonu Kupası ve 1984’te emekli olmadan önce yerli unvanları kazandı.

Cruyff aynı şekilde Hollanda için 48 kapak kazandı, 33 kez gol attı ve ülkesini 1974 FIFA Dünya Kupası’nda ikinci yere kapladı. 2004 yılında Uefa’nın Jubilee’sini işaretlemek için, Kraliyet Hollanda Futbol Birliği (KNVB) onu Hollanda’nın altın oyuncusu olarak adlandırdı. Ajax ile 1987 Avrupa Kupası Kupa Kupası’nın yanı sıra Barcelona ile 1992 Avrupa Şampiyonu Kulüpleri Kupası’nı kaldırarak başarılı bir koç oldu.

Cruyff, Avrupa futboluna olağanüstü katkısını kabul ederek 2013 yılında UEFA Başkanı Ödülü ile onurlandırıldı. Ağustos 2013’te Johan Cruyff Vakfı, gençlerin yanı sıra çocukların zihinsel ve fiziksel refahını teşvik etmek için kullanılan 1 milyon € UEFA Monaco Yardım Ödülü’nü aldı.

Kaynak: uefa.com

Resim, Nezaket: Amsterdam Arena

#Sportsvenuebusiness – sizi bilerek!

Bu makaleyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published.