Rosenshine’nin 10 öğretim ilkesi, bilimsel araştırma ve sınıf eğitimi arasında çok ihtiyaç duyulan bir köprü sağladıkları için eğitimde giderek daha popüler hale geliyor. Rosenshine’nin ilkelerine zaten aşina değilseniz, araştırmasının burada önerdiğine dair kısa bir özet verdik.

Rosenshine’nin küçük adımlarda yeni materyalleri tanıtmak olan ikinci prensibi, çalışma belleğimizin sınırlamalarını ve bunun nasıl küçük olduğunu ele alıyor. Öğrencilerin bilişsel yükünü aşırı yüklemememizi sağlamak için Rosenshine, öğretmenlerin küçük sıralı adımlarla yeni materyaller sunmaları gerektiğine inanıyordu.

Nedenine daha yakından bakalım…

Rosenshine İlkeleri CPD Atölyesi

Rosenshine ne diyor?

Rosenshine, en iyi öğretmenlerin, materyalleri küçük adımlarda öğreterek öğrencilerinin bilişsel yükünün sınırlamalarını tanıyan ve üstesinden gelenler olduğunu ileri sürmektedir. Bu öğretmenler, öğrencilerin bir sonraki adıma geçmeden önce bir konseptte hakim olmasını sağlamak için bu sıralı öğrenme yaklaşımını benimserler. Öğrenci ustalığı hem geri alma uygulaması hem de bilgi uygulaması ile değerlendirilir.

Rosenshine, öğrenmeyi küçük adımlara ayırmanın zaman gerektirdiğini fark etti, ancak ödemenin buna değer olduğuna inanıyordu:

Görevi daha yönetilebilir hale getiriyor

Öğrencilerin istikrarlı bir ilerleme kaydetmesine izin verir

Öğrencilerin öğrenmesinde bağlantı kurmalarını sağlar

Öğrencilerin her adımın neden önemli olduğunu anlamalarını sağlar

Öğretmenlerin öğrenci ilerlemesini daha hızlı değerlendirmelerini sağlar

Araştırma ne diyor? Bilişsel aşırı yükün hızlı bir özeti

Bilişsel yük teorisi, başlangıçta yeni bilgileri sakladığımız yer olan çalışma belleğimizin sınırlı bir kapasiteye nasıl sahip olduğunu vurgular. Öğrenmenin gerçekleşmesi için, bu bilgilerin uzun süreli hafızamızın neredeyse sınırsız kapasitesine aktarılması gerekmektedir. Ne yazık ki, ikisi arasında bir darboğaz var, yani aktarılmayan bilgilerin sonuçta kaybolduğu ve unutulduğu anlamına geliyor.

Çalışma hafızamız çok küçük olduğundan, öğrencilere aynı anda çok fazla bilgi sunulursa, beyinleri bilişsel aşırı yük olarak bilinen bir şeyden muzdarip olabilir. Bu meydana geldiğinde, öğrenme süreci yavaşlar ve hatta durabilir, çünkü beyin artık bir kerede sunulan tüm bilgileri işleyemez.

Rosenshine’nin ikinci prensibi, öğretmenlere öğrencilerinin bilişsel yükünü aşırı yüklemekten nasıl kaçınacakları konusunda tavsiyelerde bulunur. Küçük adımlarda bilgi sunarak, öğretmenler öğrenme materyalini uzun vadeli mağazaya aktarılmasını sağlayarak bellek geri çağrısını iyileştirecek şekilde daha iyi organize edebileceklerdir.

Sınıfta pratik çıkarımlar

Çalışan örnekleri kullanın

Çalışan örnekler, öğretmenlerin belirli bir görevi elde etmek için gereken adımları göstererek öğrencilerinin çalışma belleğine yerleştirilen yükü azaltmaları için harika bir araçtır. Öğrencilere çözmeleri için sorunlar verildiğinde, tüm odak noktası, hangi adımları attıklarından ziyade sorunun nasıl çözüleceğidir. Sonuç olarak, öğrenciler problemlerin geçmiş cevaplarına baktıklarında, genellikle oraya nasıl geldiklerini hatırlayamazlar.

Tamamlama görevlerini kullanın

Tamamlama görevleri, öğretmenlerin karmaşık bir görevi bozmasının bir başka etkili yoludur. Öğrencilerin materyalle gerçekten etkileşime girmedikleri standart çalışılan örneklerin aksine, tamamlanma görevleri kısmen tamamlanan örneklerdir. Bu nedenle, öğrenciler görevin geri kalanını kendileri tamamlayarak bilgilerini uygulamak zorunda kalırlar. Bu, öğrencileri bilgilerini genişletmeye ve uygulamaya zorladığı için öğrenmeyi geliştirir, ancak bunları ezmemelidir.

Slaytlarınızdaki bilgi miktarını azaltın

Sinkenlerinize çok fazla bilgi eklemek ve sunumunuzu daha eğlenceli ve ilginç hale getirmek için süslü animasyonlar eklemek cazip gelse de, aslında öğrencilerinizin öğrenmesini engelleyeceksiniz. Slaytlarda çok fazla kelime mi? Öğrenciler muhtemelen çok fazla bilgi hatırlayacaklardır. Çok fazla süslü animasyon? Öğrenciler muhtemelen animasyonları gerçek içerikten daha fazla hatırlayacaklardır.

Araştırmalar, bir sürü bilgi eklemek yerine ısırık büyüklüğünde segmentlerde bilgi sunmanın genel öğrenmeyi geliştirdiğini göstermektedir. Özlü olarak ve önemli bilgileri önceliklendirerek, öğrencilere öğrenmeleri gereken yeni bilgileri tam olarak işlemek için ihtiyaç duydukları zaman vereceksiniz. Bu, sunumda bir sonraki segmente geçmeden önce içeriği uzun süreli belleğine aktarmalarını sağlar.

Talimatları kullanın

Tom Sherrington, öğretim ilkeleri hakkındaki mükemmel kitabında, öğrencilere ne yapmaları gerektiği konusunda net adım adım talimatlar sağlayarak öğretmenlerin karmaşık bir görevi basitleştirebileceğini öne sürüyor. Rosenshine, bir paragrafta bilgilerin nasıl özetleneceğini öğrenme örneğini kullanır:

Öğretmen bir örnek paragrafın ana temasını tanımlar;

Öğretmen farklı paragrafların ana temalarını tanımlar;

ÖğretmekR yeni bir paragraf sunar ve sınıfa paragrafla ilgili sorular sorar;

Öğretmen, öğrenciler ana temayı kendi başlarına özetlemeyi öğrenirken denetler;

Öğretmen daha sonra bu temaları destekleyen bilgilerin nasıl tanımlanacağını modeller;

Öğretmen, öğrencilerin bu destekleme temalarını belirleme girişimlerini denetler.

Öğrencilerinin bir paragrafı özetleme görevine yaklaşmaları ve onlara kendi başlarına pratik yapma fırsatı vermeleri gereken süreci yapılandırarak, öğrencileri onlardan ne beklendiğini anlayacaklardır.

SON DÜŞÜNCELER

Sadece çok fazla bilgiyi aynı anda işleyebiliriz. Öğrencilerin bilişsel yükleriyle nerede dezavantajlı olabileceğini belirleyerek, bu sınırlamaların üstesinden gelmek için uygun stratejileri uygulayabilirsiniz.

Bir görevi yıkmanın, bir görevi alt etmekle aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Bunun yerine, öğrencilerin öğrenmeyi, görevleri tamamlamanın arkasındaki süreçler hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelerine izin vererek geliştirir.

Çevrimiçi Bilişsel Yük Teorisi Öğretmeni CPD modülümüzle Innerdrive Online Academy’deki bu özel konu hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, bu prensipler ve diğer dokuz kişi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir Rosenshine Prensips Öğretmeni CPD modülümüz de var.

Rosenshine’nin eğitim ilkeleri için tam rehberimizi okuyun …

Leave a Reply

Your email address will not be published.