Çoktan seçmeli sınavlar nasıl şekillendirilir, öğrencilerin bir konuyu anlamalarını değerlendirmek için hızlı ve basit bir yöntemdir. Ayrıca, bu bir geri alma uygulaması tekniği olduğundan, öğrencilerin elde tutma ve geri çağırma performansını geliştirmeye de yardımcı olabilir. Ancak mükemmel çoklu seçim testi diye bir şey var mı?

Çoktan seçmeli bir test tasarlama söz konusu olduğunda düşünülmesi gereken birçok faktör vardır. Örneğin, tam olarak kaç seçenek eklemelisiniz? Endişeler tam olarak ne kadar zor olmalı? Geri bildirim vermeli misiniz?

Araştırmacılar bu kesin soruyu araştırdılar ve öğrencileriniz için çoktan seçmeli bir test tasarlarken düşünmek isteyebileceğiniz 6 yönerge önermişlerdir. Bu blog bulgularını özetliyor…

Kitap Alma Yöntemi CPD

Çoktan seçmeli testlerin faydaları

Çoktan seçmeli testler, yararlı bir değerlendirme aracı ve bir geri alma uygulaması tekniğidir. Bu yöntem, bir endişeye yanıt vermeyi ve en etkili keşfetme yöntemlerinden biri olduğu gösterilmiştir. Geri alma yöntemini kullanmanın bazı faydaları şunları içerir:

Bilgideki alanların belirlenmesine yardımcı olmak

Bağlantıları güçlendirmenin yanı sıra

Yanlış anlamaları kontrol etmek

Baskı altında ve stres altında bağlantıları sağlam yapmak

En iyi çoktan seçmeli testi stilize etmek için ipuçları

Bu derlemede, araştırmacılar çoktan seçmeli bir test üretirken 6 en iyi yöntemi özetlediler:

Karmaşık endişelerden veya yanıt stillerinden kaçının

Çoktan seçmeli endişeler tasarlamanın son derece etkisiz bir tekniği, yanı sıra cevapların yanı sıra karmaşık kaygılara da sahip olmaktır. Endişe aşırı derecede karmaşıksa, kursiyerlerin bilgileri ne kadar iyi alabilecekleri konusunda daha az olur. Karmaşıklık belirsizliği besler.

Endişe de karmaşıksa, kursiyerlerin cevabı varsayma olasılığı daha yüksektir. Bu zor olabilir, sanki doğru anlar gibi, cevabı gerçekten anladıkları için mi yoksa şanslı olup olmadıklarını mı anlamıyoruz.

Aynı şey, stajyerlere, kursiyerlerin ilk denemede yanıtı yanlış anlarsa, doğru cevabı keşfedene kadar cevap vermeye devam edebilecekleri cevap-doğru tekniği gibi karmaşık cevaplama yöntemleri sağlandığında da ortaya çıkar. Bununla birlikte, araştırma çalışması, bu tekniğin anında geri bildirim ile geleneksel bir çok seçmene sahip olmanın kullanılmasının hiçbir faydası olduğunu göstermektedir.

Belgelenen belirli bilişsel süreçlerle endişeler yaratın

Çoktan seçmeli bir test üretilirken, dahil edilen her endişe, anlayışın veya inanan sürecin belirli bir bölümünü belirlemelidir. Örneğin, çoktan seçmeli endişeler şu olabilir:

Stajyerlerin bir gerçeği almasını istemek

İki konuyu zıtlaştırmak

Yeni bir duruma bir teori uygulayın

Belirli anlayış kısımlarını hedefleyerek veya inanan süreçleri hedefleyerek, şemalarını geliştirmeye yardımcı olmamızı ve bu nedenle öğrenme oranlarını artırmamızı sağlar.

“Yukarıdakilerin hiçbiri” veya “Yukarıdakilerin tümü” seçeneklerinden kaçının

Genel olarak konuşursak, bu seçenekleri kullanmaktan uzak durmak ihtiyatlı olabilir. Neden böyle? “Yukarıdakilerin hiçbiri” seçimi, kursiyerleri birçok yanlış cevaba maruz bırakır. Araştırma çalışmasının gösterdiği gibi, bu yanlış bir cevap seçmeye devam ettikleri için öğrencilerin performansı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir.

Öte yandan, “Yukarıdakilerin tümü” seçimi doğruysa, kursiyerler tüm doğru cevaplara maruz kaldığı için yararlı olabilir. Ancak, bu seçim doğru değilse, kursiyerlerin birkaç yanlış seçeneğin doğru olduğuna inanmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu seçimlerin her ikisi de öğrencilerin öğrenmeleri için zararlı olabilir.

3-4 sihirli sayıdır

Çoktan seçmeli bir test üretirken en büyük tartışmalardan biri, tam olarak kaç seçeneğin dahil edileceğidir. 80 yılı aşkın bir süredir çalışmaları içeren bir meta-analiz, üç seçeneğe sahip olmanın harika bir yer olduğunu keşfetti. Bir doğru yanıtın yanı sıra iki lure olması, yüksek kalite ve verimlilik arasında en iyi dengeyi üretir.

Ancak, bu kaba bir rehberdir. Aynı şekilde, yapılabilecek makul yanlış seçeneklerin sayısına da bağlıdır. Örneğin, üç uygun yanlış seçenek varsa, dört seçeneğe sahip olmak için yöntem olabilir.

Orta derecede zor testlere sahip

Testler öğrencileri zorlamalıdır, ancak çok zor değildir. İncelemede, araştırmacılar kursiyerlerin% 77’lik tipik bir (bize son derece spesifik bir sayıya benzeyen!) Düzgün bir şekilde yanıt vermeleri gerektiğini önermektedir, bu da olasılıkla elde edecekleri ve mükemmel performans arasındaki orta noktadan biraz daha yüksektir – ve Rosenshine’nin yedinci eğitim ilkesine benzer.

Zorlu kursiyerlerin yanı sıra onlar için yüksek beklentilere sahip olmak, akademik başarılarını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. Bu, kursiyerler daha sonra çaba seviyelerini başka birinin yüksek standartları kadar çevrimiçi olarak yükseltecektir. Ancak, iş çok zorlayıcıysa,Fidans. Bu nedenle, doğru dengeyi keşfetmek anahtardır.

Geribildirim Hile Silahınız

Muhtemelen, birkaç seçenek testi üretme konusunda en önemli unsur geri bildirim sağlamaktır. Çoktan seçmeli bir teste uyan kursiyerler yanlış bilgi alabilirler. Araştırma çalışması sürekli olarak yorum yapmanın bu yanlış anlamadan kurtulduğunu ve öğrencilerin performansını artırdığını göstermiştir.

Ancak ne zaman geri bildirim vermelisiniz? Araştırma çalışması, yorum yapmadan önce kısa bir gecikme bırakmanın keşfedilmeye faydalı olabileceğini göstermektedir (ancak bununla ilgili araştırma çalışması ölçülen kesin koşullara bağlı olarak biraz çelişkilidir).

Çoktan seçmeli sınavlarda kullanılan yeni bir işlev

Çoktan seçmeli sınavlara giderek belirgin bir eklenti güven derecelendirmeleridir. Bu, stajyerlerin soruyu yanıtladığı zamandır, sonra cevaplarına olan güvenlerini değerlendirirler. Araştırma çalışması, bu özelliklerin kullanılmasının, kursiyerlerin sonraki testlerde çok daha iyi performans göstermelerini sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, bu alandaki araştırma çalışması hala geliştirilmektedir, bu yüzden dikkatli olun.

Son düşünceler

Çoktan seçmeli sınavlar hızlı bir şekilde işaretlenir, genellikle kursiyerler tarafından sevilir ve incelemek için mükemmel bir yöntemdir. Araştırmacılar, çoktan seçmeli bir sınav tasarlamada altı en iyi özelliği bir araya getirdiler. Bunları uygulamak, çoktan seçmeli sınavlarınızı bir sonraki seviyeye yükseltmeye yardımcı olabilir.

Her zaman olduğu gibi, bağlam anahtardır ve yukarıdaki yönergelerden ayrılmayı seçtiğiniz zamanlar olacaktır. Belki de mükemmel çoktan seçmeli test mevcut değildir, ancak ideal olarak bu ipuçları yardımcı olabilir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.