Başarılı bağımsız öğrenenler olan stajyerlere sahip olmak, birçok öğretmen için ana hedeftir, ancak elde etmek için basit değildir. Büyük niyetlerine rağmen, birçok stajyer, motivasyondan yoksun oldukları ya da işi yapma yeteneklerinde rahat olmadıkları için yalnız kaldıklarında başarılı bir şekilde revize etmek için mücadele ediyorlar.

Tüm Rosenshine Prensipleri Blog Serisi’ni okuyun …

Dolayısıyla, 8. eğitim prensibi için Rosenshine, stajyerlere keşif süreci sırasında ihtiyaç duydukları uygun destek miktarını tedarik etmek için iskelelerin anlık kullanımını önerdi. Bu destek, kursiyerler olumlu olana kadar ve yeni bir görevi toplama kadar başarılı olana kadar sağlanacaktır.

Rosenshine İlkeleri CPD Atölyesi

Rosenshine ne diyor?

İskele, stajyer yeni bir beceri veya konseptte ustalaşırken desteğinizi yavaşça ortadan kaldırma süreci olarak tanımlanabilir. Eğitmenler, stajyer tamamen pozitif olduğunda tüm desteği ortadan kaldırmalıdırlar, bir görevi kendi başlarına etkili bir şekilde toplamlayabilirler ve göstermişlerdir. Ancak, kursiyerler görevin çok daha zor bir versiyonuna takılırlarsa, hala yardım gerektirirler. Bu destek tarzı, stajyerlerin fikirleri çok daha hızlı ve rehberlik stajyer pratiğine kavramalarına yardımcı olur. Rosenshine Phone, kursiyerler başarılı öğrenenler olmalarına izin veren etkili yöntemler keşfettikleri için bu süreci “bilişsel çıraklık” olarak adlandırıyor.

İskele’nin Rosenshine, eğitmenlerin faiz ödemesi gerektiğine inandığı önemli bir yönü, tipik hataların yanı sıra stajyerlerinin yeni bir görevi tamamlarken sonbaharda yaşayabileceği yanılgıları ve neden tipik hatalar olduklarını açıklamak için zaman harcayabileceğini öngörmektir. Örneğin, matematikte, birini diğerinden çıkarırken bir değer birimlerini düşünmemek (yani 4L süt 100ml şişelere ayrılır. Tam olarak çok fazla şişe var?). Bu hataları öğrencilere vurgulayarak, bunları uzun ömürlü hafızalarında saklama olasılıkları daha düşük olacaktır.

Araştırma çalışması ne diyor?

“İskele” fikri, popüler bir çocuk bilişsel psikolog lev vygotsky tarafından kuruldu. ‘Daha deneyimli bir diğeri’ (MKO) olarak, kursiyerler dünyayı anlamlandırmayı ve öğrenmeleri ile etkileşime girebildiler.

Vygotsky, bir MKO’dan yardım alan stajyerlerin, aynı görevi kendi başlarına toplamı istendiğinde, yeteneklerinin biraz ötesinde olan yeni veya zorlu bir görevi tamamlarken keşfetti. Bundan beri Vygotsky, tüm keşfetmenin proksimal gelişim bölgesi adı verilen bir şeyde yer almasını önerdi.

Bu bölge, öğrencinin gerçek gelişim seviyesi ile yetişkinlerin yardımı veya çok daha deneyimli akranlarının yardımıyla gerçekleştirebilecekleri potansiyel düzey arasındaki fark olarak tanımlanabilir. Bu bölge ile gelişmek için, kursiyerlerin eğitmenlerinden destek gereksinimi desteği – aksi takdirde tam potansiyellerine ulaşamazlar.

Eğitmenlerin vermesi gereken destek miktarı, stajyerin tam olarak ne kadar ihtiyaç duyduğuna bağlıdır. İskele yaparken, eğitmenler Goldilocks etkisini düşünmelerini gerektirir: Yeterli destek ve stajyerler de demotive edileceklerdir; Ayrıca çok fazla destek ve yeterince zorlanmayacaklar. Eğitmenlerin yüksek beklentileri olmalı ve stajyerlerin meydan okuduğundan emin olmaları gerekir, ancak göreve ulaşılabilir olmalıdır.

Sınıfta pratik çıkarımlar

İşte eğitmenlerin öğrencilerinin öğrenmeleri için iskeleler sağlayabileceği 4 yöntem.

Kontrol listeleri veya yapı kullanın – Kontrol listeleri sağlamak veya Peel paragrafları gibi çerçeveler oluşturmak, kursiyerlerin çalışmayı doğru bir şekilde tamamladıklarını denetlemeleri için harika bir yöntemdir. Kursiyerlere tipik hata kontrol listeleri veya ne istedikleri her şeyi dahil ettiklerinden emin olmak için önerebilecekleri endişeler sağlayabilirsiniz.

Model Görev tamamlama – Kursiyerlere bir görevi tamamlarken atmaları gereken adımları açıklamanın yanı sıra açıklayın. Bu, stajyerlerin tipik hatalar yapmasını durdurur ve yapmaları beklenenleri daha net bir şekilde anlamalarını sağlar.

Araştırma endişelerini sorun – “Önce denklemin hangi kısmını düzelteceksiniz?” ya da “Soruyu çözmek için kuadratik denklemleri neden genişletmeye ihtiyacımız var?” Bu, kursiyerleri eleştirel bir şekilde inanmaya motive edecektir.

Delaboratif sorgulama kullanın – alternatif olarak, kursiyerler, önceki bilgilere bağlantı kurmalarını sağlayan “Bu doğru?”

SON DÜŞÜNCELER

İskele, Rosenshine tarafından eğitmenlerin araba yapabileceği önerilen bir fantastik yöntem dahaKursiyerlerinin olumlu bağımsız öğrenenler olmasını sağlamak için akıl hocalarına girerler. Soru sorarak, kontrol listeleri kullanarak veya bir görevin tam olarak nasıl toplam edileceğini modelleyerek kullanabilirsiniz. Desteği yavaşça ortadan kaldırdığınızda, stajyerlerinizin sadece öğrenmesinde hata yapma olasılığı daha düşük değildir, aynı zamanda kendi zamanlarında pratik yapmak için çok daha fazla ilham alırlar. Bunu yaparken, kursiyerler akademik olarak çok daha iyi yaparlar.

Her bir prensip ve bunları sınıfta nasıl kullanacağınız hakkında çok daha fazla şey keşfetmek ister misiniz? SMG atölyeleri sunuyoruz – aşağıdakiler hakkında çok daha fazla şey keşfetmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayın:

Şahsen Rosenshine İlkeleri Eğitmeni CPD Atölyeleri

İnternette Rosenshine İlkeleri Eğitmeni CPD Modülümüz

Rosenshine’nin Öğretim İlkeleri için Toplam Kılavuzumuzu okuyun …

Leave a Reply

Your email address will not be published.