Bu en güncel endüstri röportajında Katie McIntyre, Suudi Arabistan’daki King Abdullah Sports City’deki etkinlik/kalabalık güvenlik müdürü Ian Hardcastle ile kapsamlı konuşuyor, Dubai’deki Körfez Mürettebatının H&S kolu olan Esmme’nin genel müdürü olarak rol almak için kısa bir süre sonra ayrılacak.

Suudi Aramco’da King Abdullah Sports City’de (KASC) çalışan bir kalabalık güvenlik uzmanı olarak Suudi Arabistan, Cidde, ana sorumluluklarınız nelerdir?
Sorumluluklarım gerçekten temel ve bu, Kral Abdullah Sports City’yi (KASC) kontrol eden her seyirciyi güvenli bir şekilde yönetmek. Benim sorumluluğumun gerçeği ve meydan okuma her zaman bunu nasıl yaptığımdı. Geldiğimde kaybettiğim en büyük zorluklardan biri, burada hiç kimsenin kalabalıklara, olaylara veya stadyumlara dahil olmamış olmasıydı, bu yüzden insanları yaptığım şeyin ideal olduğuna ikna etmek için, özellikle erken saatlerde zor olduğuna ikna etmek günler. Bildiğiniz gibi petrol şirketi olan Suudi Aramco tarafından istihdam ediyorum. Aramco stadyumu Kraliyet Kararnamesi ile inşa etti ve baştan sona proje sadece 14 ay sürdü. Operasyon ve Bakım Departmanına atandım. Bölümümdeki herkes, benim yanımda, Krallık’ın her yerinden kendi petrol ve gaz tesisatlarından stadyum projesine yeniden atandı veya yeniden atandı. Birinde çalışmadan önce çok azı bir stadyumda bulunmuştu. Suudi kültüründe saygı kazanmak için satın alma konusunda bir ilişki kurmalısınız. Başlangıçta kimse beni tanımadı ve burada İngiltere’den gelen bu kişi, tüm polis başkanlarını, kamu hizmetini ve hatta telif hakkını, belirli şeyleri böyle yapmamız gerektiğini anlatıyordum. Suudi Aramco tamamen süreçlerle ilgilidir ve genellikle bürokrasi ve bürokrasi işleri yavaşlatır. Durumlarda Aramco yolu olma eğilimindedir ya da hiçbir şekilde! Organizasyondaki birçok insan belirli hedeflere ulaşmanın diğer yöntemlerine ve diğer yollarına aşina değildi, birçoğu Suudi Aramco dışında başka bir şirket için hiç çalışmamıştı. Bu yüzden ilk başta herkes tarafından açık kollarla almadım, ama engelleri yavaşça kırdım ve herhangi bir birey ve herkesle bir ilişki kurmak için çok çalıştım. İdeal insanlarla bir ilişki kurmak şarttı.

Stadyum maç günü operasyonunun her alanında baştan sona katılıyorum. Bu, aktivasyonlarını en iyi şekilde nerede konumlandıracakları sponsorlarla çalışmaktan, projektörlerin ne zaman geldiğine karar vermeye olabilir. Oyun Günü’nde, güvenlik hazırlıklarını ve denetimlerini içeren Etkinlik Kontrol Merkezi Komutanının görevlerini varsayıyorum, aynı zamanda acil servis komutanlarını maç günü operasyonunun tüm yönlerinde kısa ve teşvik ediyorum. Stadyumun gerçekten dokunmadığım bir unsuru yok, ancak ana sorumluluk alanım her zaman seyircilerin güvenliği olacak ve şovlar veya konserler için bilindiği gibi spor arenasını veya spor salonunu kontrol edenleri içerecek . Maç dışı günlerde Suudi Aramco rolüme geri dönüyorum ve yüklenicilerin iş izinleri, HSE, yangın tatbikatları ve güvenlik denetimleri gibi tüm günlük güvenlik sorunları ile ilgileniyorum. Benim işim çok çeşitli, iki gün birbirine benzemiyor. Bir takım olarak uzun bir yol kat ettik ve çok başardık. Her zaman yapılacak iyileştirmeler yapılır ve seyirci güvenlik oyunundayken şikayetçi olamaz. Liverpool’dan ve Hillsborough’un zemininden kaynaklanmaktadır.

EVAC & Fire Matkap Brifing
Evac & Fire Matkap 2016
ECC Kontrol Odası

KASC’deki tüm seyircilerin güvenli girişini, dolaşımını ve çıkışını tasarladınız, uyguladınız ve yönettiniz; Suudi Arabistan Krallığı’nda 61.000 kapasiteye sahip en yeni tüm tabakalı futbol stadyumu. Ana zorluklar nelerdi ve en uygun eylem planını nasıl buldunuz?
Bu müthiş bir soru! Ne kadar süredir var? Temmuz 2014’te açılış oyunundan kısa bir süre sonra geldim. Açılış oyunu birkaç ay önce Mayıs ayında gerçekleşmişti. Bu ve hala Suudi Arabistan’ın en yeni stadyumu. Kral Abdullah’ın tüm Suudilerin sporda izlemeleri, oynaması ve zevk alması için ‘Taç’ta Mücevher’ tesisine sahip olma vizyonuydu. Açılış oyunu çok büyüktü. O gün, bazıları tarafından yaklaşık 80.000 kişinin stadyuma tıkandığı tahmin ediliyor. Bazı görüntüleri gördüm, seyirciler her açıdan içeri girdiler. Dış çevre kapıları açıldı ve Zulu Dawn’dan bir sahne gibiydi. Merdivenler kullandılar ve duvarları ölçeklendirdiler ve açılış töreninden (kralın katıldığı) ve oyundan akla gelebilecek her bakış noktasından keyif aldılar. Çatıya, devasa ekrana, kesinlikle her yere girdiler. Biletleme stratejisi de dahil olmak üzere birçok sorun vardı. Önemli kalabalık, çevre duvarlarındaki searing Suudi güneşinde beklemek için yapıldı ve bu güne kadar şiddetli tasarım kusurları ile bir endişe kaynağı. Bence, o gün kimsenin ciddi şekilde yaralanmadığı ve hatta öldürülmediği bir mucizeydi.

Geldiğimde ilk zorluk hasar sınırlamasıydı ve temel ve yönetilebilir bir giriş sistemi tasarlamaya çalışmaktı. Hayatı tehdit eden neyin hayati olduğuna ve neyin olmadığına karar vermeliydim. Giriş sistemi ve turnikeler kesinlikle hayatı tehdit eden kritikti ve bunu en yüksek önceliğim haline getirdim. Polisi ve görevlileri eğitmem gerekiyordu, ama çok daha da önemlisi kalabalığı eğitmem ve bir kültür değişimi başlatmaya çalışmam gerekiyordu. Görüyorsunuz, Suudiler sırayı sevmiyorlar ve bazıları diğerlerinden çok daha fazla hak ‘Wasta’ olduğuna inanıyorlar. Bunu deneyimlemek için sadece bir gün boyunca sürmeniz gerekiyor. Kalabalığı ‘eğitmem’ gerekiyordu. Bir kalabalık akış sistemi oluşturmam ve tüm önemli personelin kabul etmesini ve ona bağımlı olmasını sağlamam gerekiyordu. Sahip olduğum diğer önemli sorun, bunu yapmak için herhangi bir eskrim veya kalabalık güvenlik engelim olmamasıydı. Eskrim için önemli bir satın alma koydum ama gelmesi 8 aya kadar sürecek. Stadyum yapısından fazla olan 2.700 trafik bariyeri kurdum. Bunlar kum veya su ile doldurduğunuz kırmızı oyuklardı. Bunları kabarık sıcağa yükledim ve her oyun için tam bir sezon için yeniden düzenlemek zorunda kaldım. Tipik olarak rüzgar veya su sızacak, seyirciler onları bir kenara itecek ve kuyruğu atlayacak veya duvarlara tırmanacaklardı. Her maçtan sonra her yere dağılmışlardı. Ayrıca, polisin bazı bölümlerinden bir dereceye kadar ilgisizlik vardı, bazıları umursamadı ve kimin içeri girmediği için rahatsız değildi. Komiserlerin çoğu, oyunun tadını çıkarmak veya arkadaşlarını içeri almakla çok daha fazla ilgileniyordu. özgür. Bir sürü üniformalarından değişir ve kalabalığın geri kalanıyla birleşir ve oturup oyunun tadını çıkarır.

Bahsettiğim gibi, diğer sorun turnikelerin tasarımı oldu. Altı kişi var ve hepsinin yaklaşık 500 kişiyi tutabilen kapalı bir kalemi var. Kalabalığa açılan büyük kapılar var. Seyircileri tırmanmaya davet eden duvarları var ve girişteki kalabalık akışının yönünü değiştiren iki ideal açı var. Tasarımı değiştirmek için bir proje başlatmaya çalıştım ve birçok öneride bulundum, ancak çok geçti, bunların hepsi bir karar aldı ve ‘tasarım ve yapı’ aşamasında anlaştı ve bu geç aşamada değiştirilemedi. Tasarımı değiştirmek büyük miktarda paraya mal olacak ve Aramco bunu yapmaya hazır değildi. Sahip olduğum araçlarla ilgili sorunları yönetmekten başka bir alternatif kalmadım. Bu süre zarfında sahanın kalitesi ile ilgili çok fazla kötü tanıtım vardı ve bu ana öncelikti, ya da öyle görünüyordu. Turnike sorunlarını kontrol altına almaya başlıyordum, böylece yönetim bunu daha az bir öncelik olarak görüyordu. Belki de kendi başarımın kurbanıydım.

Zamanla, polisin bağımlılığını kazandım, tüm önemli personeli eğittim ve yönettim ve CCTV ekibi ve polis komutanıyla birlikte kalabalıkların dinamiklerini ve psikolojisini anlamalarını sağlamak için kontrol odasında çok çalıştım, kalabalığın nasıl davrandığını belirli durumlar ve kalabalık sorunlarını gerçekleşmeden önce tahmin etmelerini ve tanımalarını sağlamak. Tekrar oluşturursanız alışkanlık yaratabilirsiniz ve rutin oluşturursanız kültürü etkileyebilirsiniz. Sürdürülebilirlik de anahtardı. Önemli personelin fikirlerimi taahhüt etmesi ve onları tercih etmeye devam etmesi gerekiyordu. Turnike sorunu benim tatmin edici başarılarımdan biri oldu. Şimdi açılış oyununun kalabalık görüntülerine baktığımda ve başladığım yerden gelen iyileştirmenin ve giriş sistemiyle ilgili tüm sorunların, kalabalığın şimdi düzenli ve güvenli bir şekilde akan giriş sistemlerinde stadyuma nasıl girdiğine ilişkin sorunların bana önemli bir buzz verdiği için tadını çıkarıyor. Polis artık ‘dur ve tutun’ prosedürlerinin nasıl, nerede ve ne zaman başlatılacağını biliyor. Komiserler rollerini anlıyor, ancak daha da önemlisi kalabalık eğitildi ve otomobil parkından oturmaya güvenli ve kolay bir yolculuk yaptı. Düzgün yönetilirse artık sorun değil. Kültür değişti.

Açılış Günü, Mayıs 2014, Dış Çevre Kapıları PM Kalabalığı

Mekan güvenliği ve güvenliği ile ilgili olduğunda, bir spor ve eğlence mekanı için herhangi bir sağlam S&S planının önemli unsurları nelerdir? Devam eden en iyi uygulamalar vb. Ve Avrupa’daki Stadia’daki terör saldırıları çalışma şeklinizi nasıl etkiledi?
Kral Abdullah Sports City’deki deneyimimden, sürekli eğitimin bir öncelik olması gerektiğini söyleyebilirim. Çok fazla güncellenmiş eğitim değil, tekrarlanan eğitim. İngiltere’de harika bir vekil ve polis eğitim programımız var ve inanıyorum ki etkinlik/stadyum güvenliği ve kalabalık güvenlik yönetiminde dünya lideri olduğumuza inanıyorum. Etkinlik endüstrisinde Donnington gibi felaketlerden ve futbol endüstrisinde Ibrox, Hillsborough ve Bradford gibi felaketlerden üzücü. Zor yolu öğrendik. Biz wBu trajik olaylar için olmasaydı ve onlardan öğrenilen dersleri yerine getirdiğimizden emin olmak için mor rehber, yeşil rehber ve en iyi uygulamalar ve mevzuatta bulunamazdı. Ne yazık ki, Suudi Arabistan’ın bu lüksü yok, ne de parmaklarının ucunda deneyim veya uzmanlığa sahip değil, bu yüzden dış yardıma güvenmek zorunda. İngiltere’de onayladığımız şey, olay güvenliği konusunda doğal bir farkındalıktır, yol bulma sistemlerine, görevlilere ve polis rollerine, kuyruklara, arama, giriş prosedürlerine, biletleme süreci vb. Suudi’de ‘eğitim muhtemelen çok daha önemlidir. Temel bilgiler etkinlik/stadyum güvenlik kültüründe kökleştikten sonra güncellemeleri ekleyebilirsiniz. Güncel olmak benim için çok önemli, ama başlangıçta bir günde eski bir oyundan zevk alan bir kalabalık, görevli ve tüm yetkililerle karşılaştım, 1950’lerin her şeyi durduran stadyumda harap oldu. Star-Trek gibi ‘bir sonraki en son teknoloji stadyuma ışınlandı. Takımı 21. yüzyılda geleneksel olarak geliştirmek muazzam bir zorluktu. Daha önce söylediğim gibi, sürdürülebilirlik çok önemli. Birkaç kez çok daha fazla bir ‘boyunda ağrı’ olduğumu itiraf edeceğim, ancak maç günü operasyonunu şu anda olduğumuz seviyeye taşımak için satın almak için zaman zaman olması gerektiğine göre. İki ödüllendirme şirketi için KPI’ları tanıtmak, 2016-17 sezonu için iyi bir girişim oldu. Oyunla Geri Besleme Oyunu Tedarik etmek, performans öncesi, sırasında ve oyun sonrası performansları için bir puanlama sistemi şeklinde tedarik etmek, iyileştirmeye ihtiyaç duyan alanları belirlememe yardımcı oldu. Al Ahli Club Games’in vekil şirketi olan Almajalg4’ler bu yıl olağanüstü ilerleme kaydetti, takımları meydan okumayı benimsedi ve KSA’daki etkinlik endüstrisinde büyük bir oyuncu olma potansiyeline sahip.

Orta Doğu’da yaşamak, terör saldırısı olasılığından asla uzakta değilim ve 80’lerde büyümek, Warrington ve Manchester’daki IRA bombaları gibi ve İngiliz silahlı olarak olmak gibi, tehlikeden asla uzakta değildim. Kuvvetler Terörist tehdidin her zaman farkındaydık. Onunla büyüdüm. Geçen yıl Şubat ayında Paris’teki bomba Suudi’de bu kadar tanıtım alamadı, ancak önemli personelin bunu bildiğinden ve harekete geçmesini sağlamak için işim olarak kontrol ettim. Harika destek polis komutanına (Bay Yousef & Bay Ali) sahip olduğum için şanslıydım ve yapmaya çalıştıklarıma girdiler ve fikrime değer veriyorlar. Şaşırtıcı ve sürekli destekleri olmadan bazı önemli sorunlar yaşayabiliriz. Paris’ten sonra prosedürlerimizi, özellikle arama politikasını inceledik. Havaalanı tarzı dedektörler kurduk ve acil durum eylem planımızı invazasyon prosedürlerini içerecek şekilde uyarladık. Tam bir stadyum yangın ve tahliye tatbikatı oluşturdum ve düzenledim ve montaj noktaları kurdum. Şu anda sahip olduğumuz somut olanların yerini almak için güvenlik açılışları yüklemeye devam eden bir projem var ve acil durum eylem planı Arapça’ya çevrildi. Maç Günü Büyük Ekran, tahliye yolları ve prosedürleri kalabalığını bilgilendirmek için oyun öncesi müthiş efekti için kullanılır. Artık her olasılığa başlamak ve tepki vermek için ince ayarlanmış iyi eğitimli bir etkinlik kontrol ekibimiz var.

KASC’de sigara içmeyen ekibi

Ayrıca, Suudi Aramco güvenlik politikalarının uygulanmasını içeren KASC’nin yeni 10.000 kişilik arenası için tüm operasyonel güvenlik planlarını yeniden yazmaktan ve geliştirmekten sorumlusunuz. Bize bu süreç ve bu güvenlik politikalarının ne içerdiği hakkında daha fazla şey anlatabilir misiniz?
Geldiğimde, Kasc’ın stadyum için zaten güvenlik planları vardı. İngiltere’den bir danışmanlık şirketi bununla çok profesyonel bir iş çıkarmıştı. Karşılaştığım sorun, bunun yeni bir tesis olmasıydı ve yazılı olan şeyin organizasyona, tesise veya kültüre uyması. Önce planları gözden geçirmem, onları anlamam ve gerçekte ortaya konan prosedürlerin yerde uygulanabilir olup olmadığını anladım. Ayrıca bu süreçlere ilerlemek ve gelişmek için zaman vermem gerekiyordu. Planım ve inşa etmek için iyi bir platformum vardı, ancak 6-9 ay sonra belirginleşti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.