Okul yılının başlangıcıdır. Bu, sıcak sıcaklıkların anıları, İngiltere’nin Dünya Kupası koşusu ve Love Island romantizmleri kaybolmaya başladı. Bunun yerine, şimdi yeni akademik yılı ve önümüzdeki zorlukları düşünerek değiştiriliyorlar.

Birçok öğrenci için bu, potansiyel olarak yeni konuları incelemek ve yeni öğretmenlerle ilişkiler kurmak ve daha büyük olanlar için bağımsız çalışmaya artan bir vurgu anlamına gelir. Birçoğu bu geçişle gelişir, ancak araştırma (ve gerçekten sağduyu) bize bazılarının mücadele ettiği bilindiğini söyler. Peki, neden böyle? Ve öğrencilerin yeni okul yılını iyi başlatmalarına yardımcı olmak için ne yapılabilir?

Baskı Öğrenci Atölyesi Altında Kitap Performansı

Belirsizlik ve stres arasındaki bağlantı

University College London’dan yapılan son araştırmalar, belirsizliğin stres için büyük bir tetikleyici olduğunu buldu. Bizi en çok vurgulayan en kötü senaryo olmadığı ortaya çıkıyor-bilmiyor. Stresi azaltmak istiyorsak, belirsizliği azaltmalıyız. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Açık kurallar ve yönergeler

Belirsizlik strese neden olursa, etkisini en aza indirmenin bir yolu, öğrencilere ne bekleyeceklerini bilecek şekilde bilgi sağlamaktır. Herhangi bir belirsizliği ortadan kaldırmanın bir yolu, öğrencilerin kendilerinden ne beklendiğini tam olarak bilmeleri için açık kurallara ve yönergelere sahip olmaktır. Bu, yılın başında, öğrencilere ne kadar bağımsız çalışma yapmaları gerektiği ve ücretsiz çalışma oturumlarını nasıl harcayacakları söylenen bir indüksiyonun bir parçası olarak yapılmalıdır. Bu, yıl boyunca döndürülebilecek sağlam bir platform sağlar.

Esnek öğrenenler geliştirmek

Önde gelen araştırmacılar tarafından yapılan son bir genel bakış, bir ortamın esnekliği kolaylaştırması için hem meydan okuma hem de destekte yüksek olması gerektiğini vurgulamaktadır. Çok fazla zorluk ve hiçbir destek aşırı stres, tükenmişlik ve izolasyon ile sonuçlanır. Çok fazla destek ama yeterli zorluk, gönül rahatlığına ve can sıkıntısına yol açabilir. Bu nedenle, öğrencilerin değişimle başa çıkmalarına yardımcı olmak istiyorsak, onlar için çok fazla şey yapmak için acele etmemeliyiz, aynı zamanda destek için mevcut olmanın da gerekli olduğunun farkında olmalıyız.

Bir öğrenci çok fazla meydan okuma altında mücadele ederken öğretmenlerin nasıl ölçülebileceği bir bilim değil, bir sanattır. Tökezleyen bir blok ve aşılmaz bir bariyer arasındaki farkı bilmek tipik olarak zaman ve deneyim ile gelir. Tekrarlanan başarısızlık, aşırı duygusal tepkiler ve görevlerden çekilmesi ve ayrılması tipik olarak daha fazla desteğe ihtiyaç duyulabileceğine dair işaretlerdir.

Öğrencilerde esneklik geliştirmek için daha fazla bilgi bulmak için buraya tıklayın.

Büyüme zihniyetini teşvik etmek

Araştırmacılar son zamanlarda bazı öğrencilerin neden değişim ve belirsizlikle diğerlerinden daha iyi başa çıktıklarını incelemeye başladılar. Bunu yapmak için, zihniyetlerinin geçişlerle ne kadar iyi başa çıktıklarında oynadığı rolü görmek için gençleri iki yıl boyunca izlediler. Büyüme zihniyetine sahip olanların çabalara değer verme, etkili başa çıkma stratejilerine sahip olduklarını, daha az çaresiz hissettiklerini ve sonuçta sabit bir zihniyete sahip olanlara göre daha yüksek dereceler elde etmeye devam ettiklerini bulmuşlardır. Bu belki de şaşırtıcı değildir, sanki yeteneklerinizin sabit ve taşa ayarlandığını düşünüyormuş gibi, yeni ortamda gerekli miktarda yeteneğe sahip olup olmadığınızı bilmediğiniz için geçişler ve yeni durumlar stresli olabilir.

Gerçekten ilginç olan, aynı araştırmacı grubunun bir büyüme zihniyeti geliştirme yeteneğinin geliştirilebileceğini ve bunu yapmanın sabit bir zihniyetle öğrencilerdeki önceki düşüşü tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini bulmasıdır. Ne yazık ki, ABD’den yakın tarihli bir anket, öğretmenlerin çoğunun bunu yapmaktan emin olmadıklarını ve bu konuda ek eğitim istemediğini buldu. ‘Büyüme Zihniyeti Nasıl Geliştirileceği’, ‘Büyüme Zihniyeti Nasıl Öğretilmez’ ve ‘Matematik için Büyüme Zihniyeti Geliştirme’ ile ilgili bu makaleler bunun için iyi başlangıç noktalarıdır.

Uzun vadeli bir görünümü teşvik edin

Lisans öğrencileri üzerine yakın tarihli bir çalışma, geçişin nasıl yönetileceği ve değişim sırasında esnekliğin nasıl geliştirileceği hakkında bazı ipuçları sundu. Araştırmacılar, bir perspektif duygusu tutmanın, öğrencilerin esnekliklerini nasıl geliştirdiklerinde kilit bir faktör olduğunu buldular. İşin püf noktası, küçük detayların yanı sıra büyük resme de dikkat etmektir. Nihai hedef, zor günlerde motivasyonun korunmasına yardımcı olurken, daha küçük ayrıntılara odaklanmak, odak ve konsantrasyonun korunmasına yardımcı olur.

Son düşünce

Belirsizlik stres yaratır: Öğrencileri bilgi ve bilgi ile donatmak yardımcı olacaktır. Öğrencilere proaktif başa çıkma stratejileri öğretmek ve bir büyüme zihniyet kültürü geliştirmek, yol boyunca günlük zorlukların ve aksiliklerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır. Ve son olarak, hem yüksek beklentiler hem de yüksek destek seviyeleri – bunu bir perspektif duygusu ile dengelemenin yanı sıra – esnek öğrenenler için gereken becerilerle donatmaya yardımcı olacaktır.

Bu makalenin tam uzunlukta bir versiyonu başlangıçta Optimus Education için yayınlanmıştır. M’de ek ipuçları ile daha derinlemesine sürümünü okuyabilirsinizGCSE’den bir seviyeye geçiş yapmak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.